Trebate pomoć?
Želim kontakt

    Poštovana/i,

    Vaš zahtjev je zaprimljen. U najkraćem mogućem roku povratno ćemo Vas kontaktirati na telefon.

    Lijepi pozdrav

      Poštovana/i,

      Vaš zahtjev je zaprimljen. U najkraćem mogućem roku povratno ćemo Vas kontaktirati putem email-a.

      Lijepi pozdrav

        May 2024
        PonUtoSriČetPetSubNed
         12345
        6789101112
        13141516171819
        20212223242526
        27282930 

        Poštovana/i,

        Vaš zahtjev je zaprimljen. U najkraćem mogućem roku povratno ćete dobiti email s podacima za online sastanak.

        Lijepi pozdrav

        Nastavi sa organiziranom obnovom

        Organiziranu obnovu provode Fond za obnovu i Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje.

         

        Zahtjev za popravak nekonstrukcijskih elemenata podnosi se izravno Fondu za obnovu odnosno Središnjem državnom uredu za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Ukoliko ste zahtjev već predali obratite se Fondu ili Središnjem državnom uredu radi provjere statusa.

         

        Zahtjev za konstrukcijsku obnovu zgrade podnosi se Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine na Obrascu 1. Ministarstvo odlučuje o zahtjevu te donosi odluku koju prosljeđuje Fondu za obnovu ili Središnjem državnom uredu na provedbu ukoliko je riječ o organiziranoj obnovi.

         

        Podnesite zahtjev pomoću aplikacije e-Obnova.

        Želim iz organizirane preći u samoobnovu

        Ako ste već podnijeli zahtjev za organiziranom obnovom, možete ga izmijeniti u model samoobnove, odnosno novčanu pomoć. Model samoobnove (novčana pomoć) omogućuje vam bržu realizaciju obnove jer samostalno odlučujete o ključnim koracima provedbenog procesa tako što sami birate izvođača radova, kao razdoblje početka i završetka radova.

         

        Novčana sredstva možete dobiti:

        • prije početka radova (sredstva se isplaćuju na račun zajedničke pričuve za višestambene, stambeno-poslovne i poslovne zgrade a za obiteljske kuće isplaćuje se predujam)
        • tijekom radova (sredstva se isplaćuju temeljem računa ispostavljenih po pojedinačno okončanim radovima, odnosno ovjerenim privremenim i okončanim situacijama)
        • nakon završene obnove (isplaćuje se nakon završetka svih radova)

         

        Za obnovu je omogućen avans za izradu projekta u iznosu do 15.000 kuna, 25% avansa za izvođenje radova, kao i naknada za troškove koordinacije (voditelja samoobnove) u iznosu od 20.000 do 80.000 kuna, ovisno o vrsti i veličini nekretnine. Sam trošak konstrukcijske obnove objekta država pokriva u stopostotnom iznosu, a s obzirom na globalni poremećaj cijena građevinskog materijala i cijene izjednačene s tržišnim cijenama.

         

        Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine nadležno je za obradu zahtjeva za obnovu i donošenje odluka te provodi jednak postupak u procesu obnove, bilo da se radi o organiziranoj obnovi ili o modelu samoobnove. Po modelu samoobnove, nakon što Ministarstvo donese Odluku o obnovi, Fond za obnovu ili Središnji državni ured, ovisno o područnoj nadležnosti, provodi kontrolu i isplaćuju opravdano utrošena sredstva.

         

        Zahtjev za samoobnovu (novčanu pomoć) podnosi vlasnik odnosno suvlasnik obiteljske kuće, a u slučaju obnove zgrade (višestambene, stambeno-poslovne ili poslovne zgrade koje prema posebnom propisu trebaju imati upravitelja) podnosi upravitelj zgrade. Kako biste inicirali obnovu vaše zgrade, proučite model samoobnove i obratite se upravitelju te zatražite angažman u obnovi.

         

        Zahtjev za novčanu pomoć podnosi se Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine na Obrascu 3.

         

        Podnesite zahtjev pomoću aplikacije e-Obnova.