Model samoobnove (novčana pomoć) omogućuje vam bržu realizaciju obnove jer samostalno odlučujete o ključnim koracima provedbenog procesa tako što sami birate izvođača radova, kao i razdoblje početka i završetka radova.
Novčana sredstva možete dobiti:
- prije početka radova (sredstva se isplaćuju na račun zajedničke pričuve za višestambene, stambeno-poslovne i poslovne zgrade a za obiteljske kuće isplaćuje se predujam)
- tijekom radova (sredstva se isplaćuju temeljem računa ispostavljenih po pojedinačno okončanim radovima, odnosno ovjerenim privremenim i okončanim situacijama)
- nakon završene obnove/gradnje (isplaćuje se nakon završetka svih radova)
Za obnovu je omogućen avans za izradu projekta u iznosu do 15.000 kuna, 25% avansa za izvođenje radova, kao i naknada za troškove koordinacije (voditelja samoobnove) u iznosu od 20.000 do 80.000 kuna, ovisno o vrsti i veličini nekretnine. Sam trošak konstrukcijske obnove objekta država pokriva u stopostotnom iznosu, a s obzirom na globalni poremećaj cijena građevinskog materijala i cijene su izjednačene s tržišnim cijenama.
Zahtjev za samoobnovu (novčanu pomoć) podnosi vlasnik odnosno suvlasnik obiteljske kuće, a u slučaju obnove zgrade (višestambene, stambeno-poslovne ili poslovne zgrade koje prema posebnom propisu trebaju imati upravitelja) podnosi upravitelj zgrade.
Isplatu predujma prije početka radova možete zatražiti od Fonda za obnovu odnosno Središnjeg državnog ureda, ovisno o nadležnosti.
Novčanu pomoć možete dobiti tijekom izvođenja radova, po fazama ili nakon završene obnove, ovisno o modelu isplate koji odaberete.
Zahtjev za novčanu pomoć tijekom radova i nakon završene gradnje zamjenske obiteljske kuće podnosi se Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, a sredstva isplaćuje Fond za obnovu, odnosno Središnji državni ured.